НАУКОВО-ТЕХНІЧНІ РОЗРОБКИ ВІДДІЛУ ФОТОХІМІЇ — Інститут фізичної хімії ім. Л.В.Писаржевського НАНУ

Фотополімеризаційноздатна нанокомпозиція «Клей оптичний фотополімерний»

Клей призначений для швидкого склеювання оптичних деталей, виготовлених із безбарвних (прозорих в УФ – діапазоні – 370 нм) стекол або прозорих кристалічних матеріалів. Крім того, клей може застосовуватись для склеювання деталей, одна з яких виготовлена з прозорого скла, а друга з кольорових скляних виробів всіх типів, кераміки, кристалів із кварцового скла, а також деталей із оптичних покриттів в оптичному приладобудуванні для виготовлення оптичних вузлів. Технічні результати полягають в скороченні технологічних операцій при виготовленні склеєних оптичних деталей з чистотою поверхні 0-10 класу та виходом придатних деталей не менше 90%.

Клей планується випускати двох в’язкістних характеристик – 2-6 і (2÷10)х103  мПа.с, час фотополімеризації 10-20 с., усадка 1-2 %, адгезійна міцність 25-40 Мпа, діапазон робочих температур ±60, показник заломлення 1,5-1,7 n.

roz1

Гранчак В.М., Полякова В.Г., Маслов В.П. и др., Клейова композиція//      Патент України 105032, Опубл. Бюл. № 4, 2016 р .

Фотохімічне отримання анізотропного, періодичного розподілу наночастинок в органічній матриці

Запропонований новий фотохімічний метод виготовлення органічних матриць  з анізотропним, періодичним розподілом наночастинок срібла (d~6-10 нм), який на декілька порядків переважає існуючий і може бути використаний для створення елементів оптики в приладах для фотоніки та оптоелектроніки (гратки, фотонні кристали тощо).

Запропоновані лазеро-хімічні методики отримання гібридних матеріалів на основі нанорозмірних частинок металів та органічної матриці фотохімічним шляхом, які на декілька порядків переважають існуючі теплові. Розроблено фотополімеризаційноздатний матеріал для одержання оптичних граток з високою роздільною здатністю чисто фотохімічним методом на основі олігомер-мономерної суміші та добавками неорганічних солей металів. Показано, що його властивостями можна керувати зміною опромінення та концентрацією неорганічної складової.

roz2

Куценко О.С., Смірнова Т.Н., Кохтич  Л.М., Гранчак В.М. Спосіб виготовлення анізотропного розподілу наночастинок в органічній матриці        Патент  UA 68356, опубл. Бюл.   26.03.2012.

Розробка та модифікація фотополімеризаційноздатного адгезиву для технологічних процесів оздоблення друкованої продукції та пакування способом холодного тисненя фольгою

Створено модифіковані фотополімерні композиційні матеріали на основі уретан- та олігоефіракрилатів, що дозволило розробити оригінальний фотополімерний адгезивний матеріал (фотоадгезив) з віповідними до умов експлуатації властивостями. Нанесення фотоадгезиву на поліграфічну продукцію відбувається флексографічним способом друку з наступним поєднанням з  фольгою та УФ – опроміненням через фольгу в єдиному виробничому циклі.  Розроблений фотоадгезив з високими експлуатаційними характеристиками не має аналогів у вітчизняному виробництві, не поступається за характеристиками зарубіжним аналогам, а за простотою і виконанню технологічного процесу перевищує їх.

Однокомпонентний  фотополімеризаційноздатний  адгезивний матеріал з високим ступенем фотоактивності з часом затвердження полімерної плівки протягом 2-3 с, що дозволяє використання при високих швидкостях роботи поліграфічного обладнання в єдиному виробничому циклі друкування та оздоблення продукції. Матеріал характеризується високими фізико-механічними та адгезійними характеристиками, є стабільним  при зберіганні протягом року і  не має аналогів в Україні. Можливість нанесення на широкий асортимент матеріалів (папір, картон, полімерні та металізовані плівки), в тому числі і термочутливих, на відміну від імпортних аналогів. Зростання якості створеного зображення із досягненням  високої  роздільної здатності, оптичної ефективності  для захисту та оздоблення  друкованої продукції та пакування, високі експлуатаційні характеристики при використанні продукції, збільшення її довговічності.

roz3

Маїк В.З., Сисюк В.Г., Гранчак В.М., Грищенко В.К., Давискиба П.М., Кучмій С.Я., Заремба П.О., Фотополімеризаційноздатний адгезив для оздоблення друкованої продукції способом холодного тиснення фольгою Патент України № 99202, опубл.Бюл.№14, 25.07.2012. Власники:   Інститут фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України; Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України; Українська академія друкарства,Львів.